Usmernenie RVaPS Košice-okolie

Vážení občania!

Týmto Vám dávame na vedomie usmernenie Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Košice-okolie k domácim zabíjačkám hovädzieho dobytka a ošípaných v roku 2014.

Usmernenie RVaPS Košice-okolie

Rodičovská kategória: Pre obyvateľov

Vážení občania!

Týmto Vám dávame na vedomie usmernenie Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Košice-okolie k domácim zabíjačkám hovädzieho dobytka a ošípaných v roku 2014.

Podľa § 23 zákona NR SR č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov hovädzí dobytok a ošípané možno zabíjať u chovateľa na súkromnú domácu spotrebu, ak

a) bolo zabíjanie zvierat nahlásené príslušnej regionálnej veterinárnej a potravinovej správe aspoň jeden pracovný deň vopred,

b) boli dodržané požiadavky na ochranu zvierat v čase zabíjania,

c) boli dodržané požiadavky na ochranu zvierat v čase zabíjania,

d) boli dodržané požiadavky na vyšetrenie na bovinnú spongiformnú encefalopatiu (BSE) podľa osobitného predpisu, ak ide o hovädzí dobytok,

e) boli dodržané požiadavky na vyšetrenie trichinely podľa osobitného predpisu, ak ide o ošípané.

Za súkromnú domácu spotrebu sa považuje spotreba chovateľa a jemu blízkych osôb.

Regionálne veterinárne a potravinové správy v SR naďalej monitorujú v roku 2014 domáce zabíjačky hovädzieho dobytka a ošípaných u chovateľa pre súkromnú domácu spotrebu. Monitoring domácich zabíjačiek ošípaných na trichinelózu sa bude vykonávať v regiónoch, ktoré boli stanovené na základe vyhodnotenia rizika výskytu ich pôvodcu u vnímavých voľne žijúcich zvierat. Do tohto monitoringu bol vybratý aj okres Košice-okolie, čo v prípade domácich zabíjačiek ošípaných znamená, že náklady na laboratótne vyšetrenie vzoriek na Trichinellu z odobratých tiel domácich ošípaných zabíjaných u chovateľa na súkromnú domácu spotrebu budú hradené z rozpočtových zdrojov ŠVPS SR. Vzorku na laboratórne vyšetrenie trichinel musí sprevádzať sprievodný doklad, ktorý si môžete stiahnuť TU.

Dátum vloženia: 20. 3. 2014 0:00
Dátum poslednej aktualizácie: 20. 3. 2014 0:00