Obec Budimír
rozšírené vyhľadávanie

Hlavný kontrolór

• Hlavný kontrolór: Ing. Tomáš Špirko

Hlavný kontrolór obce je pracovníkom obce, ktorý vykonáva kontrolu úloh obce, vyplývajúcich z pôsobnosti obce. Funkcia hlavného kontrolóra obce je nezlúčiteľná s výkonom funkcie poslanca obecného zastupiteľstva, funkcie v štátnej správe, ďalej v dozornej rade podnikateľského subjektu vytvoreného obcou, prípadne v inom kontrolnom orgáne obce.

Hlavný kontrolór najmä:

Vykonáva kontrolu:

• príjmov a výdavkov rozpočtu obce a hospodárenie s majetkom obce, ako aj hospodárenie rozpočtových a príspevkových organizácií obce
  • účtovníctva a pokladničných operácií na obecnom úrade
  • hospodárenia s finančnými zdrojmi obce
  • čerpanie rozpočtu, jeho zmien a záverečného účtu

Vypracúva odborné stanoviská:

• k návrhu rozpočtu a k záverečnému účtu obce pred ich schválením v obecnom zastupiteľstve
  • predkladá najmenej raz ročne správu o výsledkoch kontrolnej činnosti

Preveruje:

• ako organizácie, podniky a ďalšie subjekty, ktoré obec založila plnia svoju funkciu z hľadiska kvality a uspokojovania potrieb obyvateľov obce a zároveň navrhuje opatrenia na nápravu
  • tvorbu a čerpanie rozpočtu obce
  • opodstatnenosť zavedenia alebo zrušenia poplatkov v obci
  • možnosti poskytovania úveru alebo pôžičky

Pri vykonávaní činnosti hlavný kontrolór úzko spolupracuje s obecným úradom. Hlavný kontrolór vybavuje sťažnosti a podnety občanov, ktoré boli podané na orgány a pracovníkov obce s výnimkou pracovníkov obeného požiarneho zboru. Hlavného kontrolóra do funkcie volí obecné zastupiteľstvo.

Hlavný kontrolór je za svoju činnosť zodpovedný obecnému zastupiteľstvu, ktorému je povinný jedenkrát ročne podávať správu o vykonanej činnosti za uplynulé obdobie. Je oprávnený nahliadať do účtovných a pokladničných denníkov, ako aj do akýchkoľvek dokumentov, týkajúcich sa pokladničných operácií, vedenia účtovníctva, nakladania s majetkom obce a ďalej do všetkých dokladov, ktorých potreba vyplýva z rozsahu jeho oprávnení. Výsledky kontroly spolu s návrhmi na odstránenie zistených nedostatkov predkladá obecnému zastupiteľstvu.

Hlavný kontrolór sa zúčastňuje zasadnutí obecného zastupiteľstva s hlasom poradným. Vedie centrálnu evidenciu petícii obyvateľov.

Samospráva

Univerzálny prekladač

Preklad (translations)

Budimír na YouTube

Hospodárenie obce

Plocha pre reklamu

obic  obic.sk

naša chyža

ANTIK telecom

Aktuálne informácie od nás
Priamo vo vašom telefóne
Viac o aplikácii
Stiahnite si našu mobilnú aplikáciu na

Toryský mikroregión

Natur-Pack

Triedený zber NATUR PACK

Liga proti rakovine

Liga proti rakovine - informácie!