Opatrenia KSK v autobusovej doprave_Informácia

Typ: ostatné
Pre Košický samosprávny kraj je v mimoriadnej situácií jedným z rozhodnutí zmena v poskytovaní služieb prímestskej autobusovej dopravy. Radi by sme vás informovali, že prvú zmenu v tejto oblasti zavádza s účinnosťou od štvrtka 26. marca 2020.

Vážení cestujúci,

vzhľadom na to, že školy v kraji a aj mnohé iné inštitúcie sú až do odvolania zatvorené, od 13. marca 2020 premáva prímestská autobusová doprava v prázdninovom režime. Znamená to, že autobusy jazdia 88,8 % kilometrov z prevádzkového režimu, ktorý je počas školského roka. Pri aktuálnej prázdninovej prevádzke prímestskej autobusovej dopravy evidujeme 56,5% pokles tržieb oproti bežným prázdninovým dňom, čo znamená úbytok tržieb viac ako 20-tisíc eur denne a znížený počet cestujúcich o takmer 29-tisíc denne.

Keďže je reálny predpoklad, že obdobie, v ktorom bude znížený dopyt obyvateľstva po mobilite, bude trvať dlhšie ako sa pôvodne predpokladalo, hrozí objednávateľom (Košickému a Prešovskému samosprávnemu kraju) nehospodárne vynakladanie verejných prostriedkov na zabezpečenie dopravnej obslužnosti.

Z toho dôvodu IDS Východ, s.r.o. odporučila pripraviť v spolupráci s odbormi dopravy na obidvoch krajských úradov a autobusovými dopravcami takzvaný mimoriadny cestovný poriadok prímestskej pravidelnej autobusovej dopravy. Úprava dopravných služieb bude realizovaná v dvoch fázach. Od štvrtka 26.3.2020 prechádzame na  prázdninový režim s obmedzením 156 autobusových spojov v celkovej dĺžke 4 834 kilometrov. Zrušili sme spoje v časoch, v ktorých cestujúci štandardne nedochádzajú do zamestnania. Obmedzené sú autobusové linky s minimálnym využitím, alebo linky na trasách, ktoré obsluhujú iní dopravcovia. Dopravná obslužnosť medzi mestami aj obcami zostáva zabezpečená.

V druhej fáze plánujeme zaviesť od 1. apríla 2020 mimoriadny cestovný poriadok, ktorý sa bude vzťahovať na Košický aj Prešovský samosprávny kraj. Jeho základom je prázdninový cestovný poriadok, ktorý umožní cestujúcim dopravu do zamestnania. Jednotlivé autobusové spoje budú obmedzované pri zohľadnení aktuálneho počtu cestujúcich. Predpokladáme, že počet kilometrov sa oproti prázdninovému režimu zníži o 30%. Radi by sme vás ubezpečili, že minimálna obslužnosť zostane zachovaná. Verejnosť bude o konečnej podobe mimoriadneho cestovného poriadku informovaná prostredníctvom internetu (www.cp.sk, webových stránok autobusových dopravcov – www.eurobus.sk  a www.arriva.sk), priamo na autobusových zastávkach, aj prostredníctvom obcí.

Vytvorené: 25. 3. 2020
Posledná aktualizácia: 25. 3. 2020 22:24

BabyBurza

Interaktívna mapa